Su Kultūros pasu – į Sirvėtos regioninio parko lankytojų centrą ir gamtos mokyklą!
Kultūros pasas – tai puiki priemonė mokiniams pažinti šalies kultūrą, atrasti menų paslaptis, plėsti žinias, ugdyti pažinimo įpročius ir kaupti kultūrinę patirtį. Siekiama, kad mokinių kultūrinių įpročių ugdymas vyktų nuosekliai ir sistemingai. Įgyvendinant šią priemonę, tikimasi, kad kiekvienas moksleivis žinias apie kultūrą gaus pagal savo amžiaus grupę ir poreikius.
Mokiniui skiriamų lėšų suma apskaičiuojama pagal Mokinių registro aktualų sausio 1 d. mokinių skaičių, kiekvienam mokiniui skiriant sumą, gautą padalijus Kultūros paso paslaugoms finansuoti skirtas tikslines valstybės biudžeto lėšas iš mokinių skaičiaus.
Lietuvoje šiuo metu yra gausu kultūros paso paslaugų teikėjų. Paslaugos skirstomos pagal tematiką, amžiaus grupes ir pan. Pasirinkti įdomiausią, reikalingiausią paslaugą mokiniams dažniausiai padeda pedagogai. Jei viena paslauga pasirenkama ne už visą skirtą pinigų sumą, mokiniai gali rinktis kelias. Šių metų Kultūros paso naujovė yra tai, kad mokinys nuo 16 metų gali pats savarankiškai, be mokytojo, pasirinkti edukacinę programą iš sistemoje siūlomo sąrašo ir joje dalyvauti individualiai.
Šio projekto privalumas yra tai, kad Kultūros paso paslaugų teikėjais gali būti įvairios šalies kultūros ir meno įstaigos; menininkai; edukatoriai, kurie gali suteikti kokybiškas kultūros ir meno paslaugas pagal Kultūros paso paslaugų atrankos ir finansavimo tvarkoje nustatytus kriterijus.
Kultūros paso įgyvendinimą koordinuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Detalesnę informaciją apie visas paslaugų tiekėjų siūlomas programas moksleiviams bei detalesnę informaciją apie dalyvavimą Kultūros paso programoje galite rasti interneto svetainėje www.kulturospasas.lt.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupė moksleiviams siūlo dalyvauti keliose programose: ekskursijoje „Mitologijos slėpinių takais“ ir edukacinėje programoje „Žinutė iš avilio“.
Ekskursija „Mitologijos slėpinių takais“ pradedama Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre, kurio pagrindinė vidaus ekspozicijos tema – mitologija. Informaciją apie esmines mitologijos sąvokas, baltų dievų pavadinimus, simbolių reikšmes ekskursijos dalyviai sužino savarankiškai naudodamiesi ekspozicijoje esančiais informaciniais terminalais, klausydamiesi sakmių įrašų, žaisdami mokomuosius žaidimus, skaitydami simboliais užšifruotus tekstus ir pan. Ekskursijos vadovas gali padėti, rekomenduoti, kurias užduotis mokiniams atlikti pagal jų poreikius.
Vėliau, susipažinę su mitologijos esme, kartu su ekskursijos vadovu aptarę savarankiškai surinktą informaciją iš lankytojų centro vidaus ekspozicijos ir atlikę konkrečias užduotis, dalyviai kviečiami keliauti į senąjį Šventos mišką, kuriame įrengtas pažintinis takas mitologijos tema. Jame mokiniai aplanko 17 akmeninių skulptūrų baltų dievams. Pirmiausiai kiekvieną skulptūrą dalyviai analizuoja savarankiškai, t. y. aptaria ir įvertina tai, ką mato ir paaiškina, kaip supranta dievų pavadinimus bei jų vaizdavimą skulptūroje. Vėliau išklauso ekskursijos vadovo tikslesnio paaiškinimo apie autorių darbus ir sieja su savuoju asmeniniu supratimu, diskutuoja. Mitologinio tako ilgis – 1,3 km. Ekskursijos metu dalyviai taip pat turi galimybę pabūti natūralios gamtos apsuptyje, o ekskursijos pabaigoje gali groti lauko muzikos instrumentais. Prie tvenkinio visi drauge užbaigia kelionę po mitologijos pasaulį. Ši ekskursija skirta 3-6 klasių mokiniams. Vienoje grupėje gali dalyvauti nuo 10 iki 25 moksleivių.
Edukacinė programa „Žinutė iš avilio“ skirta 1-4 klasių mokiniams. Edukacinės programos metu mokiniai susipažįsta su bitininkavimo tradicijomis ir būdais, įvairiomis iki šių dienų naudojamomis priemonėmis, natūralaus vaško naudojimo galimybėmis. Programos dalyviai nagrinėja žmogaus ir bitės ryšį bei sužino, kad bitės yra unikalus bendruomeninio gyvenimo pavyzdys gamtoje. Mokiniai didžiąją užsiėmimo dalį įtraukiami į praktines pažinimo užduotis (tyrinėja bitę pro mikroskopą, žiūri vaizdinę medžiagą, matuojasi bitininko kostiumą, išbando kai kurias bitininko darbo priemones, lieja natūralaus vaško žvakeles, tyrinėja avilių struktūrą, lankosi Liepų pavėsinėje). Šioje edukacinėje programoje kviečiamos dalyvauti moksleivių grupės nuo 10 iki 20 asmenų.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupės siūlomos Kultūros paso programos organizuojamos ištisus metus. Tad siūlome planuoti pažinti kultūrą kartu su moksleiviais ir jiems sudaryti sąlygas mokytis kitokioje erdvėje. Lauksime atvykstančių į Sirvėtos regioninio parko lankytojų centrą ir gamtos mokyklą!
Sirvėtos regioninio parko grupės gamtos mokyklos specialistė Jolita Garbulienė