Kultūros pasas – priemonė, leidžianti moksleiviams valstybės lėšomis lankytis įvairiausiuose kultūros ir meno renginiuose: spektakliuose, koncertuose, parodose ir kitose pažintinėse bei edukacinėse kultūros veiklose. Priklausomai nuo amžiaus grupės, moksleiviai kultūros ir meno paslaugomis gali pasinaudoti dalyvaudami kartu su klase ar grupe, o nuo 16 metų paslaugomis gali pasinaudoti ir individualiai. Kultūros paso programa pradėta įgyvendinti 2018 metais. Jos tikslas – ugdyti mokinių savarankiško kultūros pažinimo ir patyrimo įpročius užtikrinant kokybiškų kultūros ir meno paslaugų prieinamumą mokiniams, besimokantiems pagal bendrojo ugdymo programas, lietuviškų bendrojo ugdymo mokyklų užsienyje mokiniams, besimokantiems pagal užsienio valstybės formaliojo švietimo programas, ir Europos mokyklų mokiniams, besimokantiems pagal lietuvių kalbos programas. Šiuo metu Sirvėtos regioninio parko grupė įgyvendina dvi kultūros paso programas.

EKSKURSIJA ,,MITOLOGIJOS SLĖPINIŲ TAKAIS"

Ekskursija „Mitologijos slėpinių takais“ pradedama Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre, kurio pagrindinė vidaus ekspozicijos tema – mitologija. Informaciją apie esmines mitologijos sąvokas, baltų dievų pavadinimus, simbolių reikšmes ekskursijos dalyviai sužino savarankiškai naudodamiesi ekspozicijoje esančiais informaciniais terminalais, klausydamiesi sakmių įrašų, žaisdami mokomuosius žaidimus, skaitydami simboliais užšifruotus tekstus ir pan. Ekskursijos vadovas gali padėti, rekomenduoti, kurias užduotis mokiniams atlikti pagal jų poreikius.

Vėliau, susipažinę su mitologijos esme, kartu su ekskursijos vadovu aptarę savarankiškai surinktą informaciją iš lankytojų centro vidaus ekspozicijos ir atlikę konkrečias užduotis, dalyviai kviečiami keliauti į senąjį Šventos mišką, kuriame įrengtas pažintinis takas mitologijos tema. Jame mokiniai aplanko 17 akmeninių skulptūrų baltų dievams. Pirmiausiai kiekvieną skulptūrą dalyviai analizuoja savarankiškai, t. y. aptaria ir įvertina tai, ką mato ir paaiškina, kaip supranta dievų pavadinimus bei jų vaizdavimą skulptūroje. Vėliau išklauso ekskursijos vadovo tikslesnio paaiškinimo apie autorių darbus ir sieja su savuoju asmeniniu supratimu, diskutuoja. Mitologinio tako ilgis – 1,3 km. Ekskursijos metu dalyviai taip pat turi galimybę pabūti natūralios gamtos apsuptyje, o ekskursijos pabaigoje gali groti lauko muzikos instrumentais. Prie tvenkinio visi drauge užbaigia kelionę po mitologijos pasaulį. Ši ekskursija skirta 3-6 klasių mokiniams. Vienoje grupėje gali dalyvauti nuo 10 iki 25 moksleivių.

EDUKACINĖ PROGRAMA ,,ŽINUTĖ IŠ AVILIO"

Edukacinė programa „Žinutė iš avilio“ skirta 1-4 klasių mokiniams. Edukacinės programos metu mokiniai susipažįsta su bitininkavimo tradicijomis ir būdais, įvairiomis iki šių dienų naudojamomis priemonėmis, natūralaus vaško naudojimo galimybėmis. Programos dalyviai nagrinėja žmogaus ir bitės ryšį bei sužino, kad bitės yra unikalus bendruomeninio gyvenimo pavyzdys gamtoje. Mokiniai didžiąją užsiėmimo dalį įtraukiami į praktines pažinimo užduotis (tyrinėja bitę pro mikroskopą, žiūri vaizdinę medžiagą, matuojasi bitininko kostiumą, išbando kai kurias bitininko darbo priemones, lieja natūralaus vaško žvakeles, tyrinėja avilių struktūrą, lankosi Liepų pavėsinėje). Šioje edukacinėje programoje kviečiamos dalyvauti moksleivių grupės nuo 10 iki 20 asmenų.

PAŽINTINIS ŽYGIS ,,MIŠKO TAKAIS IKI KAČĖNIŠKĖS PILIAKALNIO"

Pažintinio žygio ,,Miško takais iki Kačėniškės piliakalnio” pėsčiomis metu aplankant vieną iš kultūros paveldo objektų – Kačėniškės piliakalnį, supažindinti moksleivius su Sirvėtos regioninio parko išskirtine verte – kalvotu reljefu, pristatyti Kačėniškės piliakalnį ir analizuojant gretimų vietovių bei gamtos objektų pavadinimus, atskleisti jų kilmę. Pažintinio žygio dalyviai kviečiami keliauti po saugomai teritorijai priklausančius lankomus objektus, kuriuose atsiveria išskirtinai kalvotas reljefas ir ypatingas kraštovaizdis. Žygio dalyviai keliaus pažintiniu taku per pelkę, bus prie Kačėniškės piliakalnio, stebės ir fiksuos įspūdingą kraštovaizdį nuo jo viršaus, keliaus mišku. Taip pat viso žygio metu dalyviai klausys specialisto pasakojimo, atliks mokomąsias užduotis, diskutuos tarpusavyje, nagrinės vietovardžius, reflektuos bei atliks tęstinę kūrybinę užduotį grįžę į ugdymo įstaigą. Žygio dalyviams rekomenduojama turėti tinkamą aprangą ir avalynę pagal oro sąlygas. Šiame pažintiniame žygyje kviečiamos dalyvauti moksleivių grupės nuo 10 iki 30 asmenų.

EDUKACINĖ PROGRAMA ,,PAŽINK MITOLOGIJĄ"

Edukacinės programos ,,Pažinkt mitologiją” tikslas yra naudojantis Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre esančia interaktyvia vidaus ekspozicija, kurios tema – mitologija, ir Pažintiniu mitologiniu taku, esančiu Šventos miške, pristatyti mokiniams mitologijos temą ir sudaryti sąlygas interpretuoti skulptorių darbus bei pasitikrinti žinias apie mitologiją. Uždaviniai: pristatyti Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro vidaus ekspoziciją. Sudaryti sąlygas patiems dalyviams ieškoti informacijos ekspozicijoje ir ją panaudoti žaidimo metu. Organizuoti komandinį žinių žaidimą mitologijos tema. Pažintiniame mitologiniame take mokiniams pirmiausiai bus leidžiama akmenines skulptūras analizuoti savarankiškai, o tik paskui išsiaiškinsime esminius dalykus, apibendrinsime. Edukacinės programos pabaigoje mokiniai galės pagroti lauko muzikos instrumentais ir tokiu būdu užbaigs kelionę po žinių pasaulį mitologijos tema. Ši edukacinė programa – įdomus būdas mokytis mitologijos temą neformalioje aplinkoje. Joje kviečiamos dalyvauti moksleivių grupės nuo 10 iki 25 asmenų.

PAŽINTINIS ŽYGIS ,,BĖLIO EŽERO LOBIO BEIEŠKANT"

Sirvėtos regioninis parkas – tai vieta, kur gamtos ir kultūros objektai savo kilmę atranda sakmėse ir padavimuose. Per Lietuvos žemę slinkęs ledynas suformavo Sirvėtos regioninio parko teritorijoje esančias kalvas, ežerus ir upelius. Tad dėl savo kalvotumo, miškingumo, šis kraštas tapo mistiškas ir sunkiai pasiekiamas, o tai atsispindi ir sakmėse. Kad geriau suprastume sakmes ir jų kilmę, būtina jas ne tik skaityti, bet ir gyvai ,,matyti“. Bėlio ežeras ir jo sala apipinti sakmėmis ir padavimais. Žvelgdami į smaragdinį Bėlio ežero vandenį ir viduryje ežero esančią salą, moksleiviai klausysis Š. Laužadžio sakmės apie ,,Bėlio ežero lobį“. Analizuojant sakmėje esančią istoriją, ieškos jos atitikmenų gyvoje gamtoje. Susipažins su vietovardžių atsiradimais ir jų kaita. Pamatys, kaip keičia apleistus kaimus gamta, kai juose jau nebegyvenama. Atras pamirštus, bet seniau buvusius reikšmingus kultūrinius objektus. Sužinos, kad ir mažoje salelėje gyventojų buvę, kaip ir sakmėje išpranašauta. Lavins savo suvokimą, kad sakmės ir padavimai nėra pasakos, kad juose atsispindi mūsų senolių tikrovė ir istoriniai faktai. Šiame pažintiniame žygyje kviečiamos dalyvauti moksleivių grupės nuo 10 iki 30 asmenų.

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupės siūlomos Kultūros paso programos organizuojamos ištisus metus. Tad siūlome planuoti pažinti kultūrą kartu su moksleiviais ir jiems sudaryti sąlygas mokytis kitokioje erdvėje. Lauksime atvykstančių į Sirvėtos regioninio parko lankytojų centrą ir gamtos mokyklą!