Edukacijos

KALVOTOS VIETOVĖS GYVŪNŲ ŽENKLŲ VORATINKLIS

Žmogus dažniausiai su gyvūnais susiduria netiesiogiai – miške randa jo paliktus pėdsakus, nuograužas ar maitinimosi vietas. Kviečiame būti tikru miško bičiuliu ir „skaityti“ gyvūnų gyvenimo paslaptis drauge! Leiskite sau įsipainioti į gyvūnų ženklų voratinklį kalvotoje saugomoje teritorijoje – Sirvėtos regioniniame parke.

Edukacinės programos eigoje būsite kviečiami gamtoje nieko nepražiūrėti, viską pastebėti ir vertinti. Į pėdsekystę raginame leistis visais metų laikais. Žiemą gyvūnų ženklų pažinimui padeda sniegas, vasarą ar rudenį – šlapios ir molingos vietovės. O nuograužų, lizdų ar urvų nesunku rasti ir pavasarį!

Į voratinklį įpainiosime ir kiekvieną gamtos svečią, miško bičiulį – Tave! Mat žmogus gamtoje taip pat po savęs palieka pėdsakus, tik ne tokius gražius, kaip gamta norėtų… Ar žinai ekologinio pėdsako reikšmę? Ar būdamas gamtoje vadovaujiesi taisykle „Ką atsinešei, tą išsinešk!“? Įsipainiokime į gamtos pažinimo ir savo minčių voratinklį bei drauge suraskime atsakymus!

KALVOTOS VIETOVĖS GYVŪNŲ ŽENKLŲ VORATINKLIS

ŽINUTĖ IŠ LESYKLOS

Žiemą dovanoti dėmesį ir rūpestį sparnuočiams neužtenka tik norėti, reikia ir gebėti tai daryti tinkamai! Svarbiausia – žinoti Lietuvoje žiemojančių paukščių rūšis, jų maitinimo(si) meniu. Tad kviečiame domėtis gamta iš arčiau ir kartu skaityti žinutę apie Lietuvoje žiemojančių paukščių rūšis, jų buitį ir lesinimo taisykles.

Lesykla prie namų – ne tik dovana sparnuočiams, bet ir puiki edukacinė priemonė norintiems pažinti paukščių apdarus, stebėti jų elgseną ar net išmokti atskirti jų lytį.

Tad dirbdami grupėse gaminsime ne vieną sezoną tarnaujančias medines lesyklas ir mokysimės joms rasti geriausią vietą, kad tinkamai funkcionuotų. Kartu ir patys pasitikrinsite, ar gebate naudotis plaktuku, ar mokate laikytis sparnuočių lesinimo plano ir ar gero darbo gamtai paslapčių galite įskiepyti kitiems!

ŽINUTĖ IŠ LESYKLOS

KUKUTIS – LYG MARGASPALVIS DRUGYS

Ar žinote, kad kukutis – Sirvėtos regioninio parko simbolinis paukštis? Kodėl? O gi todėl, kad jo margumas atspindi išskirtinę saugomos teritorijos gamtos įvairovę. Kur gyvena kukutis? Kaip veda ir augina vaikus? O ką lesa? Ir kaip manote, ar mūsų šalyje kukučiams geros sąlygos gyventi? Kodėl jie pavaizduoti ant Lietuvos raudonosios knygos viršelio?

Kukutis – vienas margiausių mūsų šalies paukščių. Jį galima palyginti net su drugeliu. Bet ar sutikę jį atpažintumėte? Tam, kad sužinotumėte, kaip jį atskirti nuo kitų paukščių, varžysitės atsakydami į klausimus apie jį ir „kukučio plunksna“ užrašysite savo norus bei linkėjimus.

O kaip gyvena kiti paukščiai? Kurie iš jų žiemoja Lietuvoje? Kur išskrenda kiti? Kur paukščiai suka lizdus? Ar susimąstėte, kodėl renkamas Metų paukštis?

Tam, kad pas jus apsigyventų daugiau paukščių, galite jiems padėti į medžius įkeldami inkilų. Taigi mokysitės teisingai sukalti inkilą ir sužinosite, ar turite kūrybinės laisvės juos gaminti.

KUKUTIS – LYG MARGASPALVIS DRUGYS

BITĖ IR ŽMOGUS

Bitė – tikra bendruomeninio gyvenimo čempionė. Ar susimąstėte, kuo unikalus bičių gyvenimas? Žmonės bites laiko nuo neatmenamų laikų, tad žinias apie bitininkavimą kaupia tūkstantmečiais.

Edukacinėje programoje sužinosite, ar sunku būti bitininku? Kokius avilius bitininkai gamina ir kokie jie yra įvairūs? Kaip panaudoja vašką? Suprasite, kad medų galima ne tik valgyti, bet ir panaudoti buityje.

Kad įtvirtintumėte įgytas žinias, iš natūralaus vaško patys pasigaminsite įvairių formų žvakių ir jas dekoruosite. Stebėsite bitės sandarą pro mikroskopą. Taip pat pabūsite Šventos dvarvietei priklausančioje Liepų pavėsinėje bei susipažinsite su skirtingų rūšių aviliais ir mokysitės taisyklingai į juos įdėti rėmelius.

BITĖ IR ŽMOGUS

VINGIUOTAIS TAKAIS PO KALVOTĄJĮ SIRVĖTOS REGIONINĮ PARKĄ

Sirvėtos regioninis parkas – ypatingas! Tai vienintelė Lietuvoje vieta, kur iš debesies nukritę du lietaus lašai nesubėga į tą pačią upę, – vienas nukeliauja į Dauguvą, o kitas – į Nemuną. Kodėl? Dalyvaukite edukacinėje programoje ir sužinosite!

Žingsniuodami Šventos mišku vingiuojančiu Mitologiniu taku arba Kačėniškės piliakalnio pažintiniu taku, pajusite kalvotąjį Sirvėtos regioninio parko reljefą. Vėliau žaisite netradicinį komandinį grindų žaidimą: „keliausite“ po snaudžiančius senovinius kaimus, „maudysitės“ Kančiogino ežere, „užkopsite“ į aukščiausią Nevaišių kalvą.

Apkeliavę visą saugomą teritoriją įrodysite, kad esate ištvermingiausi ir stipriausi! O jei draugus norėsite sužavėti ne tik ištverme, bet ir žiniomis apie saugomus Sirvėtos perlus – Kačėniškės piliakalnį, Lino verdenės šaltinį, Adamavo ąžuolą, interaktyviomis priemonėmis informacijos ieškosite Sirvėtos regioninio parko lankytojų centre ir varžysitės žinių viktorinoje.

VINGIUOTAIS TAKAIS PO KALVOTĄJĮ SIRVĖTOS REGIONINĮ PARKĄ

Edukacijos vedamos vaikams, moksleiviams, šeimoms, kolektyvams. Edukacijų trukmė 1,5 – 2 val. Edukacijos kaina, kai susidaro ne mažesnė kaip 10 asmenų grupė – 4,00 Eur/asm.