UOSIŲ MEDYNUS NAIKINA DŽIŪTIES EPIDEMIJA
Neversčių botaninis draustinis Sirvėtos regioniniame parke 2005 metais buvo įsteigtas siekiant išsaugoti natūralias uosynų bendrijas. Tačiau uosių medynų ir medžių kiekis prasidėjus uosio džiūties epidemijai Lietuvoje sumažėjo drastiškai.
1996 metais, kai šiaurinėje ir centrinėje Lietuvoje pirmą kartą pastebėta ši liga, Lietuvoje registruota 50,6 tūkstančiai hektarų uosynų. Tuo tarpu 2023 metais uosio medynų plotai Lietuvoje jau siekė tik 11,4 tūkstančio hektarų ir dabar nuolat mažėja.
Toks drastiškas paprastojo uosio medynų ploto sumažėjimas per sąlyginai trumpą laiką – vos 30 metų, gali lemti itin vertingų ekosistemų ir rūšių, susijusių su jomis, išnykimą, bei drastiškus kraštovaizdžio pokyčius.
Nepriklausomai nuo regiono, didžiulis uosių mirtingumas nuo H. fraxineus sukeltos uosių džiūties prisidėjo prie to, kad uosio medžių skaičius sumažėjo daugiau nei 90 procentų visame F. excelsior areale.
Šiuo metu uosynai yra chroniškoje ligos stadijoje. Didelės uosio bendrijų išvartos per visą draustinį prisideda prie kraštovaizdžio struktūros pakitimų. Manytina, kad draustinyje liks tik uosių išvartos.
ASTD Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Čėsnė