KODĖL VERTA MOKYTI(S) KITOKIOJE ERDVĖJE?

KODĖL VERTA MOKYTI(S) KITOKIOJE ERDVĖJE?

Auklėti, lavinti ir šviesti – tai pagrindiniai edukacinių programų tikslai. Iš kitų šalių perimtas šis nesibaigiantis visuomenės augi(ni)mo procesas vis populiarėja ir užima reikšmingą vietą ne tik ugdymo įstaigų mokymo procese, bet ir šeimų gyvenime. Intensyvus bendradarbiavimas tarp vaikų, jų tėvų ir mokytojų reikalingas nuolatiniam vaiko tobulėjimui. Todėl vis labiau tėvai skatinami suprasti, kad vaiko ugdymas priklauso ir mokyklai, ir tėvams. Tad edukacinėse programose, kurias organizuoja vis daugiau įstaigų, dalyvauja ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

Edukatoriai siekia, kad nauja informacija būtų pateikiama patraukliai, lavintų dalyvių įgūdžius ir tobulintų jų kompetencijas. Įvairioms visuomenės grupėms, nepaisant jų išsilavinimo, socialinės padėties ar turimos patirties, sudaromos sąlygos atskleisti ir ugdyti savo kūrybinį potencialą bei aktyviai dalyvauti siūlomoje veikloje. Būtent pagal tokius principus kuriamos ir organizuojamos edukacinės programos Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje, į kurią, esant būtinybei, iš natūralios gamtos jos tyrinėjimas perkeliamas į modernias patalpas. Ši išskirtinė mokykla – tai atviras gamtosauginio švietimo taškas, teikiantis galimybę ugdyti ir puoselėti žmogaus ir gamtos darną kitokioje erdvėje.

Šiuo metu Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje ir Lankytojų centre organizuojamos trys edukacinės programos, kuriomis siekiama formuoti dalyvių smalsumą, ugdyti kritinį santykį su aplinka, mokyti priimti bendrus sprendimus, dirbti grupėje, dalintis darbais ir atsakomybe.

Viena iš svarbiausių ir aktualiausių edukacinių programų, kurioje siūloma dalyvauti įvairaus amžiaus asmenims – tai „Vingiuotais takais po kalvotąjį Sirvėtos regioninį parką“. Tai programa, kurios metu dalyviai susipažįsta su Lietuvos saugomų teritorijų sistema ir keliaudami po Sirvėtos regioninio parko teritoriją, sužino jo išskirtinę vertę. Visa tai patiriama keliaujant Pažintiniu mitologiniu taku, naudojantis interaktyviomis Lankytojų centro vidaus ekspozicijos priemonėmis. Ypatingąjį Sirvėtos regioninio parko reljefą, teritorijos išskirtinumą geriau leidžia pažinti dalyvavimas netradiciniame komandiniame grindų žaidime, kurio metu keliaujama po visą teritoriją ir aplankomos gražiausios saugomos teritorijos vietos – Lino verdenės šaltinis, Kačėniškės piliakalnis, Adamavo ąžuolas ir kt. Tokiu būdu keliaudami, dalyviai gauna  geografinių žinių, pasitikrina savo ištvermę vaikščiodami kalvotu reljefu ir mokosi žaisdami.

Daugiau išmonės ir atsakomybės reikalaujanti edukacinė programa, skirta mažiausiems lankytojams – „Bitė ir žmogus“. Bendruomeniškumas itin svarbus ne tik žmonių gyvenime. Bitės – puikus bendruomeninio gyvenimo pavyzdys. Ši tema gvildenama su mažaisiais programos dalyviais. Taip pat mokomasi pažinti bitininko priemones, avilių rūšis. O praktinėje dalyje, dirbant grupėje, liejamos forminės žvakelės, kurios vėliau dekoruojamos. Antroji edukacinės programos dalis ne tik moko pažinti, bet ir skatina dalyvių kūrybiškumą.

Tiems, kam rūpi gamtos apsauga ir įdomūs praktiniai geri darbai gamtai, renkasi edukacinę programą „Kukutis – lyg margaspalvis drugys“. Jos metu dalyviai susipažįsta su išskirtinio grožio ir margumo simboliniu Sirvėtos regioninio parko paukščiu – kukučiu. Tačiau didžiąją veiklos dalį dalyviai mokosi pažinti ir kitus paukščius, skirti Lietuvoje žiemojančius nuo išskrendančių į šiltuosius kraštus ir pan. Labiausiai dalyvių dėmesį patraukia praktinė programos dalis, kai priklausomai nuo metų laiko, gaminami inkilai arba lesyklos paukščiams. Tuomet daugiausia dėmesio skiriama dalyvių pirmosioms praktinėms gyvenimo pamokoms – mokoma tinkamai pasirinkti medžiagas, saugiai naudotis darbo priemonėmis, grupėje pasiskirstyti darbus bei sukurtą produktą vėliau tinkamai naudoti, kad jis funkcionuotų ir tarnautų gamtai.

Manoma, kad dalyvavimas edukacinėse programose padeda pritaikyti jau turimas žinias ir gauti naujos informacijos. Tačiau pastebima, kad labiausiai dalyvius žavi ir įtraukia praktinės užduotys, kurios skatina naujų atradimų ir pažinimo džiaugsmą. Būtent tokiu principu organizuojamos minėtos edukacinės programos Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje. Jos yra skirtos mokymuisi, pažinimui, bendravimui. Pagal savo poreikius kiekviena grupė gali rinktis sau priimtinesnę temą ir mokytis kitokioje aplinkoje. Žinoma, kalbant apie moksleivius, svarbu, kad edukacinės programos atitiktų ugdymo turinį ir padėtų įgyvendinti ugdymo uždavinius. Taip pat labai svarbu neužmiršti, kad vaikų ugdyme turi dalyvauti ir tėvai. Tad dalyvauti edukacinėse programose kviečiamos ne tik klasės, bet ir šeimos, kolektyvai ir kitos įvairaus amžiaus grupės, kurioms aktualios gamtosauginės temos.

Norintys mokytis kitokioje erdvėje – dalyvauti minėtose edukacinėse programose, kviečiami registruotis: Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykla; tel. 861429275; el. p. sirvetos.rp.gm@saugoma.lt

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sirvėtos regioninio parko grupės gamtos mokyklos specialistė Jolita Garbulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *